dieta eliminacyjna objawy
Zdrowie

Co to są psychobiotyki i komu zaleca się ich stosowanie?

Udowodniono, że mikrobiota jelitowa ma wpływ na działanie osi mózgowo-jelitowej. Oznacza to, że jeśli jest zaburzona, może przyczyniać się nie tylko do zmiany naszego nastroju czy zachowania, ale i znacznie poważniejszych zaburzeń o podłożu psychicznym. Naukowcy potwierdzają, że dysbioza jelitowa objawy ma powiązane nawet z depresją, chorobą Parkinsona czy Alzheimera. Jak w takich przypadkach przywrócić harmonię mikrobioty jelitowej?

Co źle wpływa na stan mikrobioty jelitowej?

Niewłaściwa dieta eliminacyjna, która ogranicza spożywanie dobroczynnych składników spożywczych, antybiotykoterapia, przewlekły stres, brak aktywności fizycznej, wszystko to wpływa na brak optymalnego stanu mikrobioty, nadmiar bakterii patogennych i niedobory tych dobrych, co z kolei wywołuje różnego rodzaju schorzenia nie tylko w układzie pokarmowym.

Jak walczyć z dysbiozą jelit?

Aby móc przywrócić odpowiedni stan mikrobioty jelitowej, należy wiedzieć, jakie konkretnie bakterie występują w nadmiarze, a których brakuje, aby mikrobiota mogła pozytywnie oddziaływać na organizm. W tym celu najlepiej wykonać dokładne badanie, które analizuje mikrobiotę jelitową, jak KyberKompakt.

Dopiero na tej podstawie można wdrożyć właściwą kurację. Świetnie sprawdza się na przykład dieta eliminacyjna, alergia bardzo często powstaje właśnie z powodu zaburzeń mikrobioty jelitowej. Doskonałe działanie wykazują również probiotyki, które uzupełniają wszelkie niedobory, jeśli oczywiście dobierze się je właściwie.

Na szczególną uwagę zasługują psychobiotyki. To probiotyki o specjalnym składzie, które działają na oś mózgowo-jelitową. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że mikrobiota jelitowa wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu. Czy wiesz, że jej stan wpływa na nasz nastrój, samopoczucie czy zachowanie, a dysbioza jelitowa w kierunku niedoboru bakterii pożytecznych może być nawet przyczyną depresji, choroby Parkinsona czy Alzheimera? Psychobiotyki są w takich przypadkach nieocenione, badania naukowe dowiodły, że u pacjentów z depresją w większości przypadków rozpoznano także zaburzenia mikrobioty jelitowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *