hurtownia stomatologiczna
Zdrowie

Jak zyskać pewność co do czystości narzędzi stomatologicznych?

Jak czyste są Twoje narzędzia stomatologiczne? Jeśli myślisz, że możesz to stwierdzić po prostu na nie patrząc, pomyśl jeszcze raz. Stopień czystości można określić dopiero po szczegółowym badaniu mikroskopowym. Jedno z badań biorących zaopatrzenie gabinetu pod lupę wykazało, że 91 procent instrumentów może być wizualnie czystych, ale kiedy te same instrumenty zostały zbadane pod mikroskopem, 84 procent faktycznie zawierało jakieś szczątki. Statystyki takie jak ta wskazują, jak ważne jest utrzymywanie odpowiedniego sprzętu do sterylizacji w gabinecie dentystycznym. ie pozwól, aby Twoja praktyka padła ofiarą tych problemów, które wymieniamy poniżej.

Brak regularnego testowania sprzętu

Zaleca się cotygodniowe wykonywanie testu zarodników. Chociaż nieudany test zarodników nie wskazuje automatycznie na problem ze sterylizatorem, test należy natychmiast powtórzyć, aby pomóc określić problem.

Każdy dobry sklep dentystyczny Warszawa zaleca, że sterylizatory należy również przetestować, gdy zostały:

  • zainstalowane,
  • przeniesione,
  • naprawione,

Zawsze, gdy test zarodników zakończy się niepowodzeniem, należy natychmiast wdrożyć plan działania.

Brak badania przy użyciu wskaźników biologicznych

Istnieje kilka sposobów testowania sterylizatorów, ale najbardziej niezawodnym sposobem testowania sprzętu do sterylizacji w gabinecie dentystycznym jest użycie pasków testowych z zarodnikami. Istnieją dwa rodzaje zarodników, które są często używane w tych testach. Są to te same zarodniki, które producenci muszą przetestować, uzyskując zezwolenie na to, że każdy sklep dentystyczny będzie mógł oferować ich sterylizatory. Zarodniki Geobacillus stearothermophilus służą do testowania sterylizatorów parowych i sterylizatorów wykorzystujących nienasycone opary chemiczne. Zarodniki Bacillus atrophaeus są używane do testowania sterylizatorów na sucho.

Testowanie przy użyciu samych wskaźników biologicznych

Chociaż wskaźniki biologiczne są najbardziej niezawodną metodą testowania sprzętu, nie powinny być jedyną metodą. Dlaczego? Testowanie zarodników jest zwykle wykonywane raz w tygodniu, a uzyskanie wyników testów zarodników może trochę potrwać. Dlatego każdy dobry proces sterylizacji powinien obejmować również kontrolę mechaniczną i chemiczną.

Monitorowanie mechaniczne polega na upewnieniu się, że wskaźniki i wyświetlacze sterylizatora działają prawidłowo. Oczywiście nie gwarantuje to, że wszystko działa tak, jak powinno. Jednak zazwyczaj jest to pierwsza oznaka, że coś może być nie tak ze sprzętem do sterylizacji w gabinecie dentystycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *